Predykcje cen za energię elektryczną w Polsce

13.03.2020

Predykcje cen za energię elektryczną w Polsce

Przewidywania dla cen energii elektrycznej w najbliższej dekadzie są jednoznaczne. Zdecydowana większość ekspertów w tej dziedzinie wieszczy nieuchronny wzrost cen energii elektrycznej. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej postaram się przedstawić kluczowe czynniki determinujące tą tendencje.

Według Instytutu Jagiellońskiego przez najbliższą dekadę ceny będą rosnąć. Unia Europejska od lat wdraża politykę klimatyczno-energetyczną. Głównymi narzędziami tej polityki jest stawianie na gospodarkę energetyczną nisko lub zero emisyjną, a także podnoszenie cen emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W kolejny latach przewidywane są kolejne wzrosty cen za emisję CO2.

Unia Europejska kładzie duży nacisk na odnawialne źródła energii (OZE). Większość krajów UE produkuje energię elektryczną z kopalń węgla kamiennego i brunatnego, które uwalniają do atmosfery znaczne ilości dwutlenku węgla. W związku z tym, by poniekąd zmusić państwa członkowskie na stawianie na OZE z roku na rok zwiększa opłaty emisyjne za CO2. Polskie kopalnie są przestarzałe przez co uwalniają do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż państwa zachodnie. W dodatku Polska energetyka jest mocno uzależniona od elektrowni węglowych, które zapewniają w ok. 80% zapotrzebowanie na energię w naszym kraju. Stąd jesteśmy praktycznie skazani na ciągły wzrost cen za energię elektryczną.

Sytuacja energetyczna w naszym kraju nie wygląda ciekawe. Ale są też dobre informacje. Poprzez wyżej wymienione czynniki, rząd podjął odpowiednie kroki ku szybszej modernizacji polskiej polityki energetycznej. Uruchomił programy takie jak „Mój Prąd” czy „Czyste Powietrze” by stopniowo zmniejszać emisje dwutlenku węgla do atmosfery i zahamować wzrost cen.

Obecnie jest dobra okazja by pochylić się nad tematem fotowoltaiki, która znacznie odciąży Twój portfel oraz uniezależni Cie od niepewnej sytuacji na rynku energetycznym. Zbuduj własną elektrownie i uzyskaj spokój na co najmniej 25 lat.