Dofinansowania i ulgi związane z instalacjami fotowoltaicznymi

12.03.2020

Rządy Państw Unii Europejskiej w ostatnich latach kładą duży nacisk na produkcje energii ze źródeł odnawialnych. W związku z tym można gołym okiem zauważyć popularyzację zielonej energii takiej jak panele fotowoltaiczne. Dzieję się tak między innymi dzięki środkom finansowym przekazywanym na odnawialne źródła energii z budżetów UE oraz Polski.

Środki finansowe są przekazywane drogą dotacji poprzez programy. W tym momencie funkcjonuje kilka programów, dzięki którym możemy zmniejszyć koszt naszej instalacji fotowoltaicznej. Poniżej opisałem pokrótce sposób ich działania:

    • „Mój Prąd” – Program zainicjowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiony w roku 2019. Dofinansowaniu podlegają instalacje o mocy od 2 kW do 10 kW, maksymalna kwota dofinansowania to 5 000 zł. Roczny dochód osoby ubiegającej się o dofinansowanie nie może przekraczać 100 000 zł.
    • „Czyste Powietrze” – Kolejny Polski program oferujący pomoc w sfinansowaniu projektów dotyczących Odnawialnych Źródeł Energii. Program ten nie dotyczy jedynie fotowoltaiki. Ukierunkowany jest na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i zwiększenie efektywności energetycznej. Maksymalna kwota dofinansowania to 53 000 zł i obejmuje domy jednorodzinne lub wydzielony lokal mieszkalny z wyodrębnioną księgą wieczystą. Kwota dofinansowania jest liczona od wysokości średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.
    • Rozliczenie PIT - Zakup instalacji fotowoltaicznej można uwzględnić w rozliczeniu PIT. Dzięki temu rozwiązaniu można uzyskać zwrot 18% z podatku. Przy założeniu, że instalacja fotowoltaiczna kosztowała 20 000 zł możemy odzyskać ok. 3 600 zł. w momencie gdy nie będziemy korzystać z wyżej wymienionych programów. Jeśli skorzystamy, musimy uwzględnić kwotę po uzyskaniu finansowania. Jeśli skorzystaliśmy z programu „Mój Prąd” musimy uwzględnić kwotę uzyskaną np. 5 000 zł. 20 000 – 5 000 = 15 000 zł, po odliczeniu 18% uzyskamy wtedy 2 700 zł. Zatem realne koszty jakie poniesiemy przy zakupie własnej elektrowni wartej 20 000 zł to jedynie 12 300 zł.

Więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ

Zdjęcie dachu z panelami fotowoltaicznymi