Jaki dach pod fotowoltaikę?

10.03.2020

Jaki dach pod fotowoltaikę?

Czy istnieje idealny dach pod fotowoltaikę? Tak, natomiast jest to niezmiernie rzadka sytuacja. Jeżeli Twój dach nie jest idealny, nic nie szkodzi. Technologia pozyskiwania energii słonecznej jest na tyle zaawansowana, że są sposoby zoptymalizowania pozyskiwania tejże energii pomimo różnych niedogodności. Poniżej analizuję kilka cech dachu, które mogą mieć wpływ na instalację fotowoltaiczną.

Orientacja dachu

Zastanawiając się, czy Twój dach nadaje się pod instalację fotowoltaiczną, warto wziąć pod uwagę czy dach ustawiony jest na wschód/zachód, czy też jest możliwość instalacji paneli na stronie południowej. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest instalacja paneli na stronie południowej. Istnieje również możliwość instalacja elektrowni na dachu zachód/wschód, natomiast wydajność takiej instalacji jest o ok 10-20% niższa.

Powierzchnia dachu

Warto również wziąć pod uwagę, czy dach pomieści odpowiednią do Twojego zapotrzebowania ilość paneli. Standardowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 3 kWp złożona z 12 paneli zajmuje powierzchnię co najmniej 20 m² (nie licząc odstępów montażowych). Przy korzystnych warunkach zabudowy możliwe jest regularne rozmieszczenie paneli na połaci dachu lub na dachu płaskim.

Zdjęcie dachu z panelami fotowoltaicznymi

Kąt nachylenia dachu

Idealnym nachyleniem dachu pod budowę instalacji fotowoltaicznej jest 30-40 stopni. Jeżeli kąt nachylenia jest większy niż 40 stopni sam montaż paneli jest utrudniony i bardziej niebezpieczny. W przypadku kąta nachylenia dachu mniejszego niż 30 stopni, aby zoptymalizować wydajność paneli, używa się dodatkowych elementów umożliwiających ustawienie paneli pod odpowiednim kątem, co zwiększa koszt instalacji.

Zacienienie

Najlepsze warunki występują oczywiście w momencie, kiedy połać dachu na której chcemy umieścić panele nie jest zacieniona. Zawsze można usunąć gałęzie rzucające cień przed montażem paneli. W przypadku, kiedy nie da się usunąć przeszkód rzucających cień trzeba pamiętać, że w standardowej instalacji połączonej szeregowo, wydajność paneli będzie taka, jak najsłabszego (zacienionego) panelu. W takich przypadkach z pomocą przychodzą nam optymalizatory mocy podłączane do paneli, które powodują, że instalacja działa z maksymalną możliwą wydajnością, nieuzależnioną od najsłabszego panelu.

Pokrycie dachowe

Każdy dach nadaje się pod instalację fotowoltaiczną, natomiast w zależności od pokrycia są różne koszta i wkład pracy przy montażu. Najlepsze są pokrycia kompozytowe, pokrycia z blachy oraz dachówka. Przy pokryciach bitumicznych i żwirkach dachowych stosuje się konstrukcje takie jak na gruncie, z reguły są to pokrycia dachów płaskich. Odradza się budowanie instalacji fotowoltaicznych na pokryciach drewnianych z racji tego, iż jest wtedy mocno zwiększone zagrożenie pożarem.
• Dach pokryty blachodachówką – panele słoneczne na dachu instalowane są najczęściej na aluminiowych szynach przykręcanych do dachu za pomocą śrub dwugwintowych.
• Dach pokryty blachą falistą – śrubami mocuje się do pokrycia krótkie odcinki szyn, do których z kolei przy pomocy klem przymocowuje się panele fotowoltaiczne.
• Dach pokryty dachówką – ze względu na to, że dachówki są wytrzymałe, ale i ciężkie, systemy panelowe mocowane są za pomocą specjalnych uchwytów umożliwiających dokładne wyregulowanie systemu. Wyjątkiem jest tu dachówka tzw. karpiówka, której dedykowano specjalny typ uchwytów. W przypadku dachówki łupkowej montaż odbywa się bezpośrednio do dachu z użyciem uchwytów, bez konieczności stosowania szyn.

Wiek dachu

Jeżeli dach jest starszy niż 5 lat warto rozważyć remont. Instalacja budowana jest na co najmniej 25 lat. Kiedy zdecydujesz się na panele fotowoltaiczne, ewentualny remont dachu może się okazać droższy, ze względy na demontaż i ponowny montaż owej instalacji.