Jak wybrać dobry panel fotowoltaiczny?
Wybór odpowiedniego panelu fotowoltaicznego ma kluczowe znaczenie z perspektywy uzysków energii na przestrzeni 25-30 lat. Dla przeciętnego inwestora jest to wybór dosyć trudny, z racji tego, iż większość paneli na pierwszy rzut oka wygląda bardzo podobnie. Poniżej przedstawię analizę kilku elementów na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że dany panel spełni nasze oczekiwania w przyszłości.
Wytrzymałość paneli PV
Przy wyborze paneli fotowoltaicznych pierwszym elementem na jaki warto zwrócić uwagę jest ich wytrzymałość potwierdzona certyfikatami. Panele są jednym z elementów zewnętrznych instalacji, toteż są narażone na działanie warunków zewnętrznych- nasłonecznienia, wilgoci, zanieczyszczeń powietrza. W związku z tym ważną rolę odgrywają testy w laboratorium, po przejściu których dany rodzaj panelu otrzymuje certyfikat. Wszystkie certyfikowane panele przechodzą długotrwałe testy odporności m.in. na promieniowanie UV działanie mgły solnej i amoniaku, co jest szczególnie ważne w warunkach wielkomiejskich, w strefie nadmorskiej, czy też w pobliżu hodowli zwierząt i upraw ziemi (amoniak). Ponadto testowana jest wytrzymałość paneli PV na obrażenia mechaniczne spowodowane np. przez kulki gradu o wielkości 55 mm. Standardowo panele posiadają również deklarowaną wytrzymałość mechaniczną 5400 Pa na nacisk od góry. Zabezpiecza to panel przed zalegającymi na panelu warstwami śniegu (siła taka powstaje przy nacisku warstwy 1m mokrego śniegu na panel) . Siły oddziaływania wiatru są istotne od dołu modułów fotowoltaicznych przede wszystkim przy zabudowie wolnostojącej, np. na dachu płaskim lub gruncie. Tutaj wytrzymałość deklarowana na 2400 Pa oznacza, że nie ma zagrożenia dla urządzeń nawet przy huraganowym wietrze o prędkości 130 m/s (12 w skali Beauforta). Jeżeli panele na które się zdecydujemy mają odpowiednie certyfikaty, możemy mieć pewność, że nasza instalacja przetrwa i nie straci wydajności przez długie lata.
Gwarancja sprawności
Dobrej jakości panele PV posiadają 10 letnią gwarancję na wystąpienie wad fabrycznych. Ponadto producenci dają gwarancję na utrzymanie sprawności- panele PV tracą swoją sprawność z czasem. Spadek ten określa, o ile procent rocznie maksymalnie może obniżyć się sprawność panelu (z reguły jest to max 0,7% rocznie przez okres 25 lat). Dzięki takiej gwarancji inwestor może mieć pewność, że instalacja PV będzie mogła służyć co najmniej 25 lat, a sprawność pojedynczych modułów nie będzie niższa niż 80%.
Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne?
Są to 2 najczęściej użytkowane w Polsce rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa polikrystaliczne wykonane są z wielu warstw wytworzonych ze sprasowanego bloku krzemu i charakteryzują się budową krystaliczną. Powierzchnia płytek jest niejednolita, chropowata, wyraźnie widać krawędzie kryształu. W praktyce, panele zbudowane z ogniw polikrystalicznych są tańsze od monokrystalicznych ze względu na dość prosty sposób produkcji, charakteryzują się jednak mniejszą wydajnością. Ogniwa monokrystaliczne wykonuje się ze sprasowanego bloku krzemu. Produkcja tego typu ogniw jest bardziej zaawansowana. Wiąże się to z koniecznością uzyskania bardzo gładkiej i jednolitej powierzchni, która będzie jak najlepiej pochłaniała promienie słoneczne. Panele monokrystaliczne posiadają najbardziej sprawne ogniwa fotowoltaiczne. Chociaż są dosyć drogie, charakteryzują się wysoką wydajnością, największą trwałością i w największym stopniu pozwalają zaoszczędzić na energii. Z racji jednolitej ciemnej struktury ogniw fotowoltaicznych uważa się je również za atrakcyjniejsze wizualnie od paneli polikrystalicznych. Z racji na wydajność i aspekty wizualne panele monochromatyczne są szczególnie popularne u właścicieli domów wolnostojących, budynków wielorodzinnych, a także gospodarstw rolnych.